33 анимирани филмови што мора да ги видите (барем еднаш)

Melvin Henry 31-05-2023
Melvin Henry

Низ историјата, анимираните филмови оставиле големи кинематографски бисери кои остануваат со текот на времето.

Постојат некои анимирани филмови на кои вреди да се восхитуваме, барем еднаш во животот. Подолу ви нудиме листа со 33 анимирани филмови, избор кој комбинира некои понови наслови и класични филмови кои навистина ја одбележаа јавноста.

1. Spirited Away

режија: Хајао Мијазаки

Тоа е едно од најпознатите дела на Студио Гибли и, за многумина, едно од најдобрите анимирани филмови. Затоа, неговиот непропадлив карактер е несомнен.

Младата Чихиро се наоѓа себеси заробена во фантастичен и натприроден свет за време на преселба. Таа е сама и исплашена, но ќе мора да се обиде да најде слобода за себе и за своето семејство доколку сака да се врати на стариот живот.

2. Коко (2017)

Насока: Ли Ункрич и Адриан Молина

Мексиканската традиција на Денот на мртвите и сонот за еден млад човек да стане музичар се испреплетени во оваа приказна која беше апсолутен успех по својата премиера.

Мигел, млад Мексиканец, сака да стане музичар. Иако неговото семејство не му олеснува, бидејќи со години не сакале ниту да слушнат за музика.

Страста на момчето ќе го наведе да го следи својот идол Ернесто де ла Круз и, следствено, ќе навлегува вомагија, која ќе се прекине само кога ќе ја најде вистинската љубов.

23. Shrek (2001)

Режија: Ендру Адамсон и Вики Џенсон

Овој добро познат филм успеа да и даде пресврт на самовилата традиционални приказни. Во овој случај, Шрек, неговиот протагонист, е љубезен и донекаде мрзлив огр кој живее изолиран од светот.

Еден ден, тој тргнува во неверојатна авантура заедно со магаре што зборува за да спаси принцеза, која има Се наоѓа во кулата на замокот чуван од змеј.

24. It's a so Beautiful Day (2012)

Режисер: Дон Херцфелд

Овој филм е меѓу најекперименталните анимирани филмови што ги собира три кратки филмови: Сè ќе биде во ред (2006), Јас сум толку горд на тебе (2008), Тоа е толку убав ден (2011). Посебно е впечатлив по својата естетика, бидејќи ликовите имаат естетика на „стапчиња“. Исто така и за филозофските прашања кои се обработуваат преку неговиот протагонист, Бил, млад човек кој треба да се справи со проблемите од своето минато и сегашноста.

25. Finding Nemo (2003)

Режија: Andrew Stanton и Lee Unkrich

Finding Nemo en a филм кој успева да потопи многу гледачи во чудата на океанот, успевајќи да ангажира не само деца туку и возрасни.

Немо, малкуриба кловн, е заробена од гребен и завршува во рибникот на стоматолошката клиника во Сиднеј. Додека Немо се обидува да излезе од таму и да се врати во морето, неговиот татко исто така се обидува да го најде неговото место на живеење.

26. Soul (2020)

режија: Пит Доктер, Кемп Пауерс

Иако не е еден од најпознатите филмови на Pixar , овој филм ни дава длабока рефлексија за нашите витални цели и важноста да го цениме моментот.

Џо Гарднер е професор по музика кој ја открива својата вистинска вокација: да биде џез музичар. Денот кога ќе реши да го исполни својот сон, неочекувана несреќа го испраќа на место каде што мора да научи за својата душа.

27. Железниот џин (1999)

режија: Бред Бирд

Филм базиран на романот Железниот човек на железо (1968), од Британецот Тед Хјуз. Иако немаше одличен прием на својата премиера, времето го натера овој филм да стане култен филм за анимација кој не се пропушта.

Во 1957 година метален човек паѓа од небото во близина на мала локација. Дете е сведок на она што се случило и открива дека овој џин е гладен за метал. Наскоро, властите ги истражуваат фактите и младиот човек одлучува да го заштити роботот и да воспостави пријателство со него.

Исто така види: Карактеристики на романтизмот, концепт и вредности

18. Твоето име (2016)

Режисер: МакотоШинкаи

Овој прекрасен анимиран филм е исполнет со навистина прекрасни слики и е раскажан со голема чувствителност.

Исто така види: Значењето на Целта ги оправдува средствата

Приказната се фокусира на двајца млади мажи, од различни места, чии тела се разменуваат додека спијат. Наскоро тие ќе можат да комуницираат преку белешки и нивната врска ќе стане нешто повеќе од пријателство.

29. Persepolis (2007)

Режија: Marjane Satrapi и Vincent Paronnaud

Тоа е француски филм заснован на графичкиот роман со истото име на Марјане Сатрапи и на сопствено искуство. Овој безвременски филм ги рефлектира тиранските режими низ очите на една млада жена која живее низ исламската револуција во Иран и, исто така, низ културниот шок кога, како тинејџерка, се преселила во Европа да студира.

30. The Worlds of Coraline (2009)

Режисер: Хенри Селик

Гледањето на световите на Coraline е како типично влегување во магичниот свет на приказни

Едно 11-годишно девојче наоѓа тајна врата во нејзината нова куќа. Поминувајќи низ него, тој открива паралелна верзија на својот живот, но оваа е многу подобра.

31. Corpse Bride (2005)

режија: Тим Бартон и Мајк Џонсон

Ова е филм кој не се пропушта во филмографијата на Тим Бартон кој истражува светот на живите и светот на мртвите.

Еден млад човек по грешка се ожени со женапочина кога ќе го посети градот на неговата идна сопруга.

32. Снежана и седумте џуџиња (1937)

Режисер: Дејвид Ханд

Овој филм е првиот анимиран долгометражен продуциран од Волт Дизни, кој ја адаптираше бајката објавена во 1812 година од браќата Грим.

Филмот го одбележа пред и потоа во историјата на анимацијата, бидејќи техниката што се користеше постигна значаен напредок што послужи како референца за кино цртаните филмови подоцна

Филмот ги следи авантурите на Снежана, девојка која се засолни со седум џуџиња во кабина. Злобната маќеа се обидува да се ослободи од неа бидејќи и завидува на нејзината убавина.

33. Пинокио ​​(1940)

Режија: Бен Шарпстин и Хамилтон Луске

Тоа е адаптација на истоименото дело на Италијанецот писателот Карло Колоди, иако е „помека“ верзија од него.

Гепето е столар кој создава дрвена кукла. Сината самовила успева да ја трансформира куклата во вистинско дете, по желба на старецот.

Како дете, Пинокио ​​се соочува со комплицирани ситуации со кои мора да се справи. За да го направи ова, куклата има помош од Џимини Крикет, неговата совест.

Светот на мртвите. Таму ќе го открие своето интересно семејно наследство.

Можеби ќе ве интересира и: Коко филм

3. Кралот Лав (1994)

режија: Роб Минкоф и Роџер Алерс

Тоа е еден од филмовите со најголема заработка на Дизни и исто така филмска историја. Филм кој комбинира авантура, комедија, драма и содржи голем број незаборавни музички дела.

Во африканската савана, Симба е мал лав кој се стреми кон тронот. Трагичен настан ја извртува неговата судбина, бидејќи неговиот вујко Скар го убива неговиот татко. Младиот Симба е принуден да побегне, но ќе се обиде да се врати во местото на потекло за да го врати тронот. Неговите добри пријатели ќе го придружуваат во неговата авантура.

4. Grave of the Fireflies (1988)

режија: Исао Такахата

Оваа продукција на Studio Ghibli стана еден од анимираните филмови, војна -тематски, најтежок и најемотивен во историјата на кинематографијата. Критичарите навистина му се восхитуваа и останува неповреден со текот на времето, придвижувајќи ги гледачите од вчера и денес.

Филмот е контекстуализиран во Втората светска војна. Браќата и сестрите Сеита и Сецуко се обидуваат да преживеат откако нивниот град е бомбардиран.

5. Inside Out (2015)

Режија: Пит Доктер, Роналдо Дел Кармен

Исто така познат на шпански како Del revés, ова филмот е,можеби, еден од најдлабоките на ниво на заплетот на студијата Пиксар.

Една од големите доблести на овој филм е тоа што успева совршено да го долови сложениот свет на емоции.

The The филмот се фокусира на животот на Рајли, девојка која мора да го остави претходниот живот кога ќе се пресели со родителите во Сан Франциско. Оттогаш, неговите емоции (радост, страв, одвратност, лутина и тага) ќе бидат вклучени во френетична авантура од Главниот штаб, контролниот центар на неговиот ум.

Можеби ве интересира: Филм со интензивно ум

6. Princess Mononoke (1997)

Режисер: Хајао Мијазаки

Тоа беше еден од најуспешните филмови во времето на неговата премиера во Јапонија. Тоа е филм способен да не обвие во магичен, легендарен и симболичен свет.

Ашитака, млад воин, започнува патување за да го пронајде богот Елен, кој може да ја залечи раната што му ја нанела дивата свиња него. На своето патување низ шумата, тој среќава животни и други суштества, меѓу кои и младиот Мононоке, кој се обидува да ги спречи луѓето да ја уништат Природата.

7. Wall-E (2008)

Режија: Ендру Стентон

Овој филм е натоварен со вредности, особено оние кои се однесуваат на почитување на животната средина. Затоа, овој хит на Pixar не се пропушта.

Во далечна иднина, Земјата е напуштено и безживотно место.Се чини дека единствениот жител на планетата е робот кој некогаш бил изграден да ја исчисти планетата, но сега мора да најде нова мисија.

8. UP (2009)

режија: Пит Доктер, Боб Петерсон

Овој филм ни дава некои од најслатките и најнежните ликови од филмовите на Пиксар. Покрај тоа, тоа е убава и емотивна песна за пријателството.

Постар продавач на балони решава да тргне на соло патување по смртта на неговата сопруга. За да го направи тоа, човекот ја претвора својата куќа во пловечки брод, влечен со хелиумски балони и маршира кон Рајските водопади. Сепак, тој наскоро открива дека не е сам во својата авантура, туку дека е придружуван од осумгодишно момче по име Расел, кое зрачи со виталност.

9. Toy Story (1995)

режија: Џон Ласетер

Филмот беше револуција во светот на анимацијата, како што беше првиот филм анимиран целосно со дигитални ефекти. Успехот одбележа неколку генерации и Toy Story на крајот стана франшиза која продолжува до ден-денес.

Оваа приказна ги оживува играчките на младиот Енди, 6-годишно момче. На неговиот роденден, доаѓањето на новата играчка Buzz Lightyear го загрозува спокојството на Вуди, каубој кој дотогаш бил омилена играчка на момчето. Наскоро, Баз и Вуди започнуваат аНеочекувана авантура која ќе ги направи неразделни.

10. Мојот сосед Тоторо (1988)

Режисер: Хајао Мијазаки

Овој филм продуциран од Студио Гибли беше тотален успех во тоа време на својата премиера. Тоторо стана многу популарен лик меѓу најмалите и до ден-денес, филмот продолжува да биде класика за анимација за многумина.

Приказната се фокусира на едно јапонско семејство кое не го минува својот најдобар момент. Мајката е болна, а Сацуки и Меи, двете ќерки, се под грижа на нивниот татко. Наскоро, девојките, кои поминуваат многу време во природа, запознаваат мистериозен шумски дух по име Тоторо.

11. Mary and Max (2009)

Режија: Адам Елиот

Тоа е прекрасен филм кој ја истражува вредноста на пријателството, идеален за возрасна публика.

Овој филм, снимен во стоп-моушн, ​​се фокусира на врската со пенкало-пријател помеѓу девојка од Австралија со ниска самодоверба и погрешно разбран маж од Њујорк. И двајцата успеваат да се разберат и да се поддржуваат.

12. Кошмарот пред Божиќ (1993)

Режисер: Хенри Селик

Овој филм е направен со техниката стоп-моушн и наполнет со симболологија, класика е да се види на Ноќта на вештерките или за Божиќ.

Во градот Ноќта на вештерките, Џек Скелингтон открива врата што го води доБожиќен град. Џек е изненаден како се слави Божиќ и сака да го подобри. Меѓу неговите планови е да го киднапира Дедо Мраз и да воведе некои прилично мрачни промени за да ја прослави на негов начин.

13. Фантазија (1940)

Режија: Џејмс Алгар, Семјуел Армстронг и Форд Биби Џуниор (меѓу другите)

Се работи за едно од најекперименталните дела на студијата на Дизни и се смета за класика на анимација.

Во него беше создадено нешто досега невидено: адаптација на класични музички парчиња споени со сликата. Покрај тоа, во овој проект беше редизајниран имиџот на толку популарниот Мики Маус. Филмот е составен од различни секвенци кои илустрираат осум различни музички класици.

14. Петар Пан (1953)

Режија: Клајд Героними, Хамилтон Луске, Вилфред Џексон и Џек Кини

Врз основа на претставата од театар Петар Пан и Венди (1904), од романсиер и драматург Џ. М. Бари, овој филм секогаш ќе нè тера да патуваме во Ниверланд.

Младата Венди секоја вечер ужива раскажувајќи им ја приказната на своите браќа на Петар Пан Наскоро, тие откриваат дека овој лик, очигледно надвор од нивната имагинација, навистина постои. Питер ги поканува Венди и децата да отпатуваат во Ниверленд, каде што ќе доживеат бројни авантури и ќе се соочат со страшниот капетан Кука.

15. Замрзнати(2013)

Режија: Крис Бак и Џенифер Ли

Ова е еден од најпознатите современи филмови на Дизни ширум светот , станувајќи еден од најголемите заработувачки.

Филмот го заснова својот заплет на стара данска приказна наречена Снежната кралица (1844, од Ханс Кристијан Андерсен.

Волшебна предизвика царството да живее во зима засекогаш. Ана е девојка која започнува патување со ирваси и планинар за да ја најде својата сестра Елса, снежната кралица. Таа е единствената што може да ја скрши магијата.

16. 101 Dalmatians (1961)

Режија: Волфганг Рајтерман, Клајд Героними и Хамилтон Луске

Ова безвременско Класик за љубителите на кучиња го прикажува еден од најпознатите негативци во историјата на филмот, Круела де Вил.

Кучешки пар и нивното скапоцено семејство се наоѓаат под закана од доаѓањето на злобната жена која има намера да ги киднапира. Алчните Круела де Вил сака да направи палто со далматинско крзно, за ова ангажира двајца браќа кои ќе се обидат да ги фатат кученцата.

17. Chicken Run: Farm Break (2000)

режија: Ник Парк и Питер Лорд

Овој смешен филм намигнува на класичната војна филм Големото бегство (1963), како пародија.

Група кокошки, кои живеатЗаробена на фармата Твиди, таа планира авантура до слободата под закана дека ќе заврши во тенџерето.

18. The Jungle Book (1967)

Режисер: Волфганг Рајтерман

Книгата за џунгла е уште еден Волт Дизни класика која беше огромен успех на кино благајните и исто така беше високо ценет од критичарите. Ова е адаптација на истоименото дело на писателот Радјард Киплинг, кое има незаборавни музички дела како што се Busca lo más Vital ( Голите потреби ).

The Лентата ја следи трагата на Могли, момче сираче кое е оставено заглавено во средината на џунглата и го воспитува глутница волци.

19. Song of the Sea (2014)

режија: Том Мур

Овој ирски филм го обвива гледачот во магичен и фантастичен свет вреди да се ужива.

Приказната се фокусира на двајца браќа и сестри, Бен и Саоарсе, кои се преселуваат на ново место да живеат со својата баба. Наскоро, младиот Бен открива дека неговата сестра е всушност морска самовила со магична моќ. Улогата на Saoirse ќе биде важна во ослободувањето на другите суштества во опасност.

20. Мулан (1998)

Режија: Бери Кук, Тони Банкрофт

Овој филм е уште еден од класиците на Дизни. Заснована на добро позната кинеска легенда, приказната се фокусира на една млада девојка по име Мулан, која одлучуваучествуваат во војната против Хуните за да го спречи нејзиниот постар татко да го стори тоа.

За време на конфликтот, Мулан мора да се преправа дека е војник пред своите одредници.

21. Кога ветрот дува (1986)

Режисер: Џими Т. Мураками

Овој мал скапоцен камен од анимацијата на осумдесеттите се заснова на истоимениот графички роман од Рејмонд Бригс. Особено се препорачува за возрасна публика.

Филмот, кој ги комбинира стоп-моушн техниката и цртаните филмови, ја прикажува приказната за пензиониран пар кој живее во мал град во Велика Британија во контекст на нуклеарна војна. Обземен од стравот од неизбежен напад, парот започнува со изградба на засолниште каде што може да се сокријат.

22. Beauty and the Beast (1991)

режија: Гери Трусдејл и Кирк Вајс

Тоа беше еден од најпознатите филмови на студиото на Дизни во 1990-тите, а исто така и првиот анимиран филм кој стана добитник на Оскар во својата категорија.

Од Убавицата и ѕверот романтиката, музичките бројки издржуваат и фантазијата, но исто така важна лекција: „вистинската убавина е внатре“.

Заплетот се фокусира на Бел, млада жена која на крајот останува во замок со ѕвер за да го спаси животот на нејзиниот татко.

Ѕверот е млад принц кој бил жртва на а

Melvin Henry

Мелвин Хенри е искусен писател и културен аналитичар кој навлегува во нијансите на општествените трендови, норми и вредности. Со остро око за детали и обемни истражувачки вештини, Мелвин нуди уникатни и проникливи перспективи за различни културни феномени кои влијаат на животите на луѓето на сложени начини. Како страствен патник и набљудувач на различни култури, неговата работа одразува длабоко разбирање и ценење на различноста и сложеноста на човечкото искуство. Без разлика дали го испитува влијанието на технологијата врз социјалната динамика или го истражува пресекот на расата, полот и моќта, пишувањето на Мелвин секогаш предизвикува размислување и интелектуално стимулирање. Преку неговиот блог Култура интерпретирана, анализирана и објаснета, Мелвин има за цел да инспирира критичко размислување и да поттикне значајни разговори за силите што го обликуваат нашиот свет.