11 хорор книги за да се нурнете во застрашувачки читања

Melvin Henry 02-06-2023
Melvin Henry

Содржина

Хорор приказните ги придружуваат човечките суштества од памтивек, бидејќи тие се начин контролирано да се справат со стравот. Во својот есеј Натприроден ужас во литературата , Х.П. Лавкрафт потврди дека „непознатото, како и непредвидливото, за нашите примитивни предци стана огромен и семоќен извор на несреќи.“

Генерално, луѓето имаат тенденција да се плашат од она што не го знаат или не можат да го разберат. Наведени, можете да најдете некои од големите хорор класици, со чудовишта од предци, создадени или кои потекнуваат од сопствениот нарушен ум на неговите протагонисти.

1. Франкенштајн или вечниот прометеј - Марија Шели

Франкенштајн (1818) е првиот научно-фантастичен роман во историјата на литературата. На само 21 година, Мери Шели напиша дело што ги премина границите на времето и стана едно од големите хорор класици.

Раскажана е приказната за Виктор Франкенштајн, млад студент по наука кој почнал да експериментира и успеал да создаде живот од парчиња трупови украдени од гробиштата. биди чудовиште кое го исплашило својот пронаоѓач, па решил да го остави на судбината. Сепак, нема да биде толку лесно да се ослободите од него.

Иако во светот е препознаена како книга на натприродни изастрашувачки, тоа е и многу длабока анализа на границите на науката, одговорноста на создавањето и човековото постоење.

Можеби ве интересира: Франкенштајн на Мери Шели: резиме и анализа

2 . Дракула - Брам Стокер

Без сомнение, Дракула (1897) е една од најпознатите хорор приказни во човечката историја. Романот на Брам Соткер ја прикажува приказната за грофот кој го открива неговиот адвокат Џонатан Харкер.

Ова дело е засновано на популарната легенда за вампирот, гледан како човек кој е и страшен и привлечен во исто време . Стокер се засноваше на некои аспекти на Влад III, „Обивачот“, принцот од Влашка во петнаесеттиот век. Мешајќи ја реалноста и фикцијата, тој и даде живот на една интригантна и макабрна фигура, која ги отвора вратите кон светот на натприродното.

Денес Дракула е дел од колективната имагинација во илјадници филмови, серии, драматични дела , мјузикли и други уметнички изрази кои експлоатираат различни верзии на класика што е неопходно да се прочита.

3. Макабри приказни - Едгар Алан По

Едгар Алан По е таткото на психолошкиот терор. За разлика од неговите претходници во романтичната литература од 19 век, повеќе не постои чудовиште што ја брка својата жртва, туку самиот ум на главниот лик што го мачи. Тоа е човечкото суштество соочено со сопствените духови и демони.На овој начин, во оваа борба, поединецот завршува да се конзумира себеси.

Во оваа антологија можете да најдете класици како што се „Срцето од приказната“, „Црната мачка“, „Падот на куќата на Ашер“ и „Маската на црвената смрт“. Овие приказни беа објавени во различни списанија почнувајќи од 1838 година. Потоа беа собрани како целина, бидејќи тие означија пред и потоа за концепцијата на хорор литературата.

Можеби ве интересира: The Tell-Tale Срце : резиме и анализа на приказната, Поема Гавран од Едгар Алан По

4. Уште еден пресврт - Хенри Џејмс

Ова е една од најпознатите приказни за духови во литературата. Објавен во 1898 година, успева да создаде вознемирувачка атмосфера што го оневозможува спуштањето на книгата. Во овој роман, гувернанта пристигнува во селска куќа за да се грижи за две деца без родители. Почнуваат да се случуваат вознемирувачки работи и ништо не е како што изгледа. Ужасот доаѓа од местото што читателот најмалку го замислува, бидејќи авторот го доведува во прашање фактот дека децата се само љубов и невиност

5. Во планините на лудилото - Х. Во планините на лудилото (1936) раскажува експедиција на Антарктикот во која тим открива пештера во која се наоѓа дотогаш непознат ужас.

Авторот епризнат дека е креатор на „космичкиот ужас“. Поджанр кој оживува исконски суштества, пред човечкото битие, што значи невидена опасност, бидејќи е сосема непозната закана.

Исто така види: 7 песни за добро утро кои ќе ви ја обноват енергијата

6. Крвавата грофица - Алехандра Пизарник

Во овој краток текст објавен во 1966 година, поетесата Алехандра Пизарник ја раскажува приказната за Ержебет Батори. Оваа жена припаѓала на унгарската аристократија од 16 век и го добила прекарот „Крвава грофица“.

Исто така види: Мурали на Централната библиотека на УНАМ: анализа, објаснување и значење

Таа е препознаена како една од најзлобните личности во историјата. Тој дошол да убие повеќе од 600 жени поради неговите „крвни бањи“, за кои верувал дека ќе ја одржат засекогаш млада и убава. Во мешавина од поетска проза и есеј, авторката прави осврт на суровоста, вкусот за тортура и садизмот на некоја која долго време уживала неказнивост поради нејзината титула.

Можеби ве интересира: 16 песни од Алехандра Пизарник (последниот проколнат писател)

7. Приказни за љубовта, лудилото и смртта - Хорасио Квирога

Во 1917 година, Хорасио Кирога објави Приказни за љубовта, лудилото и смртта , збир на приказни кои станаа дел од канонот на латиноамериканската литература

Во нив можете да најдете страв кој доаѓа од секојдневниот живот, или преку неизмерната моќ на природата или преку самата способност на човечкото суштество да го уништи другиот. „Закланото пиле“и „El almohadón de plumas“ се неизбежни приказни кои не можат да остават никого рамнодушен.

Можеби ве интересира: Објаснети 20-те најдобри латиноамерикански раскази

8. Вампиримо - Е.Т.А. Хофман

Хофман е еден од класичните автори на романтична литература. Во своите приказни го истражувал натприродниот свет и психолошкиот ужас. Во 1821 година тој го објави овој расказ, првиот во кој вампирот е жена, каде ни ја раскажува трагичната љубовна приказна помеѓу Хиполит и Орели. На овој начин се создаде имагинарното на femme fatale , таа дама која преку својата убавина и сексуалност му го одзема животот на мажот.

9. Аура - Карлос Фуентес

Карлос Фуентес е еден од најважните автори на латиноамериканскиот бум и се истакна со дела во кои го истражува идентитетот и историјата на континентот.

Во овој краток Роман објавен во 1962 година, тоа е неговиот протагонист кој ни кажува што се случило. Откако прочитал оглас кој изгледал направен за него, Фелипе Монтеро прифаќа работа со мистериозна старица што ќе го натера да ја открие љубовта во неговата прекрасна внука Аура. Во оваа приказна се преминува мистеријата, како и дифузната граница помеѓу животот и смртта.

Можеби ве интересира: Аура Книга од Карлос Фуентес

10. Монахот - Метју Луис

Монахот (1796) е еден од класиците на готската литература. Овој роман беше нареченразвратен и неморален во свое време, но направи преседан на макабарски терор. Ја раскажува приказната за еден монах кој е заведен од ѓаволот - под маската на убава млада жена - и на крајот ги преминува сите можни граници, со што ја уверува неговата осуда.

11. Опасностите од пушењето во кревет - Маријана Енрикез

Маријана Енрикез е една од најважните писатели на денешницата. Во Опасностите од пушењето во кревет (2009), Аргентинецот истражува приказни каде теророт неочекувано го изненадува читателот. Тие се приказни кои прикажуваат деца кои исчезнуваат, вештерки, сеанси и мртви кои оживуваат. Така, зема класични теми од жанрот, кои ги преобразува со модерен изглед каде што мрачното и злобното се населува среде секојдневната реалност.

Melvin Henry

Мелвин Хенри е искусен писател и културен аналитичар кој навлегува во нијансите на општествените трендови, норми и вредности. Со остро око за детали и обемни истражувачки вештини, Мелвин нуди уникатни и проникливи перспективи за различни културни феномени кои влијаат на животите на луѓето на сложени начини. Како страствен патник и набљудувач на различни култури, неговата работа одразува длабоко разбирање и ценење на различноста и сложеноста на човечкото искуство. Без разлика дали го испитува влијанието на технологијата врз социјалната динамика или го истражува пресекот на расата, полот и моќта, пишувањето на Мелвин секогаш предизвикува размислување и интелектуално стимулирање. Преку неговиот блог Култура интерпретирана, анализирана и објаснета, Мелвин има за цел да инспирира критичко размислување и да поттикне значајни разговори за силите што го обликуваат нашиот свет.